В рамках проекту RESPECT «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Соціальний супровід осіб, що відбувають покарання та звільняються з місць позбавлення волі» 27 березня на базі ПВК90 соціальним працівником ХМГО «Асоціація 21 століття» було проведено інформаційне заняття “Зменшення стигми та дискримінації до представників уразливих груп та ЛЖВ в місцях позбавлення волі зі сторони персоналу”.
Питання подвійної дискримінації (хворі є засудженими, мають статус ЛЖВ, а деякі з них є ще споживачами наркотичних речовин) актуальне в місцях позбавлення волі.
Інформаційні заняття з персоналом саме і є одним із ефективних методів подолання дискримінації.
22 березня у ПВК90 також провели інформаційне заняття для засуджених з теми «Стигма та дискримінація ВІЛ-інфікованих»
за компонентом: «Покращення доступу осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, до послуг з лікування ВІЛ-інфекції, догляду та підтримки».
Заняття було проведено задля зменшення стигми та дискримінації груп уразливих до ВІЛ людей та людей, які живуть з ВІЛ.
У ході зустрічі розглядали питання стигми та дискримінації ВІЛ-інфікованих осіб та причини стигматизації ЛЖВ.
Серед таких причин:
- страх інфікування, який у свідомості людей прирівнюється до страху смерті. Страх інфікування у пересічних громадян пов’язаний передусім із недостатніми (або взагалі відсутніми) знаннями щодо шляхів інфікування та профілактики.
- упереджене ставлення до вже стигматизованих груп (споживачі ін’єкційних наркотиків; чоловіки, які мають секс із чоловіками; особи, що надають сексуальні послуги за плату).
Такі моральні норми формують переконання, що ЛЖВ заслуговують на свій ВІЛ-позитивний статус через «неправильну» поведінку.
Страх бути стигматизованим впливає на намір людини, а саме: пройти тестування на ВІЛ; повідомити інших про свій статус; шукати чи надавати допомогу та підтримку; розпочати лікування.
Отже, стигма, пов’язана з ВІЛ-інфекцією, має негативний вплив на психологічний стан стигматизованої людини та на її здоров’я, що призводить до зниження якості життя людини.
Зниження рівня стигматизації є необхідним кроком задля ефективної боротьби з епідемією та надання адекватного догляду і підтримки тим, кого стосується ця проблема. Серед шляхів подолання стигматизації насамперед є надання об’єктивної інформації про шляхи передачі ВІЛ-інфекції та методи профілактики, розвінчування міфів і суспільних стереотипів, а також демонстрація толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей, що має стати нормою у суспільстві.